Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

bursada_iskender_kebap_nerede_yenir

BURSA’DA İSKENDER NEREDE YENİR?

İskender kebabı seviyoruz. Peki 1860’lı yıllarda doğduğu yer olan Bursa’da en iyi iskender nerede yenir biliyor muyuz?

Bursa’ya farklı zamanlarda yaptığımız üç seyahatte üçü de nam salmış üç farklı iskender kebapçısını deneyimleme fırsatı bulduk.

Bunlardan ilki Bursa’da İskender nerede yenir? dediğimizde karşımıza çıkan, yıllar önce gittiğimiz eski garajın oradaki Cemal ve Cemil Usta ULUDAĞ KEBAPÇISI idi. Mekanın kaldırım üzerine koyduğu taburelere otururken, ufacık dükkanın önüne yanaşan son model arabaların egsoz dumanını yutmaktan iskenderin tadını ne yazık ki pek alamadık.

İkinci Bursa sortimizde Bursa’da İskender nerede yenir? dediğimizde, bu kez tercihimiz İskender kebabın mucidi İSKENDER EFENDİ’nin torunu YAVUZ İSKENDEROĞLU ve evlatları tarafından devam ettirilen kırmızı amblemli KEBAPÇI İSKENDER oldu. Burada yediğimiz kebap da gayet lezzetliydi lezzetli olmasına ama öyle Nirvana’ya falan ulaşamadık, kasvetli ortamına da pek alışamadık.

Derken son gidişimizde bu sefer İskender kebabı nerede yesek diye düşünürken, Bursa merkezde Atatürk Caddesi üzerindeki Yine isim babası İskender Efendi’nin oğlu CEVAT İSKENDEROĞLU ve evlatları tarafından devam ettirilen ufacık mavi bir dükkan olan KEBAPÇI İSKENDER ile buluştuk. Daha doğrusu buluştuğumuzu sanarken mekanın kapısının önünde uzun bir kuyrukla karşılaştık.

bursada_en_iyi_iskenderci

BURSA’DAKİ EN İYİ İSKENDER – KEBAPÇI İSKENDER

20 dakika kadar bir bekleyiş sonrası nihayet Bursa’nın en iyi iskenderine kavuştuk. Uludağ yaylalarındaki otlar ile beslenen kuzucuklardan yapılmış olan iskenderin lezzetine ve mekanın bizi içine çekip alan aurasına vurulduk.

Bursa-iskender-nerede-yenir-gezenti-anne-07

BURSA’DA İSKENDER KEBAP

 

bursada_iskender_kebapci

BURSA’DA İSKENDER – KEBAPÇI İSKENDER

Bursa’da İskender yenecek yer arayanlar için bu küçük mavi dükkan kesinlikle gidilesi, güzel bir iskender ziyafeti çekilesi, Gezenti Anne tavsiyesi…

KEBAPÇI İSKENDER
Tayyare Kültür Merkezi Yanı
Atatürk Caddesi No:60
Osmangazi / BURSA
0 (224) 2211076

 

Cumalıkızık, Mudanya, Trilye, Gölyazı, Bursa’da Gezilecek Yerler

15 Comments

 • Ates Dogan dedi ki:

  Az once yukarida belirtilen Kebapçı İskender’de 2 porsyon yedim. Guzel bi lezzet ama bunun icin Bursa’ya gitmeye de porsyon basina 27tl vermeye de degmez. Cani ceken HD İskender’e devam etsin 🙂

 • necmi dedi ki:

  sahibi kasada keyifden gülüyor gelsin paralar baya küpünü doldurmuş indirim yapması lazım

 • Sevde dedi ki:

  Valla şimdi kuyruktayiz bakalım lezzeti yyince gorucez

 • Yunus dedi ki:

  Artık işi ticarete dökmüşler esnafliklari yok tavsiye etmiyorum 29 YTL değmez küçük bir dükkan usluplari hiç hoş değil..
  Geçirdiğim zamana yanıyorum. Çarşı içerisinde 20 YTL en kralını yiyebilirsiniz

 • sibel dedi ki:

  Gaziantep ten yola çıktık. Bursa da mola verdik. Ogrendik ki en iyi iskender yapan yer burasiymis. Güleryüz sıfır. Misafirperverlik sıfır. İceriye sırayla siparişi ni ayak üstü söyleyip öyle giriyorsun. Kapıda nerde nasıl sırada duracağını soyluyorlar. Hic de degmez. İskender e gelince cok da iyi degildi. Servis ve sunum da kötüydü.

 • Aydan dedi ki:

  Bencede hiç iyi değil neyazıkki sunum vasatın ötesinde lezzette eh yani en kenar kösede ki esnaflar bile daha iyisini yapıyor ve daha uygun fiyata gereksiz ?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Fiyatı makul bulmamış olmanızı anlayabilirim ama köşedeki esnaflar bile daha iyisini yapıyor demeniz biraz anlamsız olmuş takdir edersiniz ki…

 • Onur öden dedi ki:

  Merhaba ben az önce istanbuldan gelen misafirlerimi osmangazideki Uludağ kebapçısına götürdüm sözde meşhur olan bu yerde yemeği yerken bir bardak kırıldı ve kebapların üzerine cam parçaları saçıldı garsonlar gelip sizde suç yok bu bardaklae böyle bizimde elimizde patlıyor değiştirelim yemeğinizi nolur ne olmaz dediler bizde ne güzel hizmet diye sevindik. Ta ki fişe yarımşar porsiyon daha eklediklerini görene kadar sebebini sorduk tabaklarınızı değiştirdiğimiz için dediler. Ayıp değil mi kardeşim hem değiştirmeyi teklif ediyorsunuz hemde birşey demeden uyarı bile yapmadan ödettiriyorsunuz. Fişe bakmasak haberimiz olmaz.
  Ayrıca kebap gerçekten de muazzam değildi misafirlerim hf islendee daha iyi dediler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir